همه چیز درباره کور رنگی

همه چیز درباره کور رنگی : کوررنگی که به عنوان نقص دید رنگ (CVD) نیز شناخته می شود، کاهش توانایی دیدن رنگ یا تفاوت در رنگ است. می تواند کارهایی مانند انتخاب میوه رسیده، انتخاب لباس و خواندن چراغ راهنمایی را مختل کند.

کوررنگی انواع مختلفی دارد، اما رایج ترین نوع کوررنگی قرمز-سبز است. افراد مبتلا به کوررنگی قرمز-سبز در تشخیص قرمز و سبز مشکل دارند. انواع دیگر کوررنگی عبارتند از کوررنگی زرد آبی و کور رنگی کامل (آکروماتوپسی).

کوررنگی معمولا یک اختلال ژنتیکی ارثی است. رایج ترین اشکال کوررنگی با ژن های Photopsin مرتبط است، اما نقشه برداری از ژنوم انسان نشان داده است که جهش های مسبب زیادی وجود دارد که مستقیماً بر اپسین ها تأثیر نمی گذارد.

هیچ درمانی برای کوررنگی وجود ندارد، اما مواردی وجود دارد که افراد مبتلا به کوررنگی می توانند برای مدیریت بیماری خود انجام دهند. به عنوان مثال، افراد مبتلا به کوررنگی قرمز-سبز می توانند از فیلترهای رنگی برای تشخیص قرمز و سبز استفاده کنند. تعدادی دستگاه الکترونیکی نیز وجود دارد که برای افراد مبتلا به کوررنگی طراحی شده است، مانند چراغ های راهنمایی با اشکال متمایز و مانیتورهای کامپیوتری مناسب برای کوررنگ.

افراد مبتلا به کوررنگی می توانند زندگی کامل و پرباری داشته باشند. آنها با کمی درک و هماهنگی می توانند بر چالش های شرایط خود فائق آیند و در تمام ابعاد جامعه مشارکت کامل داشته باشند.

در اینجا چند نکته برای افراد مبتلا به کوررنگی وجود دارد:

  • محدودیت های خود را درک کنید. مراقب رنگ هایی باشید که در دیدن آنها مشکل دارید و اقدامات لازم را انجام دهید تا از موقعیت هایی که این رنگ ها ممکن است مشکل ساز باشند، اجتناب کنید. برای مثال، اگر در تشخیص رنگ قرمز و سبز مشکل دارید، ممکن است بخواهید از کارهایی که شما را ملزم به کار با چراغ راهنمایی یا سیم کشی برق می کند اجتناب کنید.
  • از فیلترهای رنگی استفاده کنید. فیلترهای رنگی می توانند به افراد مبتلا به کوررنگی کمک کنند تا بین رنگ هایی که در غیر این صورت در دیدن آنها مشکل داشتند، تمایز قائل شوند. انواع مختلفی از فیلترهای رنگی موجود است، بنابراین ممکن است لازم باشد برای یافتن فیلترهایی که برای شما مناسب هستند، آزمایش کنید.
  • کمک بخواهید. اگر در مورد رنگی مطمئن نیستید، نترسید که از کسی کمک بخواهید. بیشتر مردم از کمک به فردی که دچار کوررنگی است خوشحال هستند..

اگر سوال یا نگرانی در مورد کوررنگی دارید، لطفاً با چشم پزشک خود صحبت کنید.

فروشگاه عینک آفتابی امید اپتیک ارائه کننده انواع عینک طبی مردانه ، عینک طبی زنانه و عینک مطالعه به همراه ارسال به اقصی تقاط کشور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *