5 راه برای حفظ سلامت چشم

سعی کنید چشمان خود را ببندید و تصور کنید زندگی در تاریکی یا در نور کم چگونه است. آیا فکر می کنید بتوانید کارهایی را که به آنها عادت کرده اید به درستی انجام دهید؟ چشمان ما یکی از مهم ترین اعضای بدن ما هستند. آنها برای زندگی روزمره ما و برای کار ما ضروری هستند. اگر نمی خواهید برای همیشه در تاریکی زندگی کنید، باید مراقب چشمان خود باشید.

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید برای حفظ سلامت چشمان خود انجام دهید. از جمله این موارد به شرح زیر است:

از چشمان خود در برابر نور خورشید محافظت کنید

همه ما می دانیم که اشعه ماوراء بنفش خورشید برای پوست ما مضر است. این یکی از دلایل اصلی استفاده از لوسیون ها و کرم های با SPF بالا است. اما اشعه ماوراء بنفش نه تنها به پوست آسیب می رساند، بلکه اثرات منفی نیز به چشم ما می رساند. ثابت شده است که قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث ایجاد یا پیشرفت بیماری‌های مختلف چشمی مانند آب مروارید، دژنراسیون ماکولای مرتبط با سن و کوته‌بینی می‌شود.

استفاده از عینک آفتابی محافظ می تواند به شما کمک کند از چشمان خود در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کنید. حتما عینک آفتابی باکیفیت مانند عینک کالیفرنیا با 100% محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش انتخاب کنید.

خواب با کیفیت کافی داشته باشید

کمبود خواب می تواند منجر به مشکلات مختلف سلامتی شود. تا حد امکان، حداقل هشت ساعت خوابیدن در شب را به عادت تبدیل کنید. بهترین زمان برای استراحت چشمان شماست. نه تنها خواب خوب می تواند به شما در حفظ بدنی سالم کمک کند، بلکه می تواند به شما کمک کند از بیدار شدن با چشم های پف کرده، کشیده و خسته جلوگیری کنید.

هیدراته بمانید

آب برای سلامت کلی شما ضروری است. چشمان شما نیز باید همیشه هیدراته بماند. حداقل هشت لیوان مایعات در روز بنوشید. کمبود مایعات در بدن می تواند باعث سوزش و خشکی چشم شود. اگر دچار خشکی یا سوزش شدید، سعی کنید با چشم پزشک تماس بگیرید یا یک قطره چشم آبرسان به چشم خود بدهید.

چشمان خود را مالش ندهید

چه با دست یا حوله استفاده شده، سعی نکنید چشمان خود را مالش دهید. چشمان شما بسیار حساس هستند و در تماس با چیزهای کثیف به راحتی می توانند عفونی یا تحریک شوند. اگر واقعاً نیاز دارید که چشم‌ها، عینک آفتابی، عینک یا لنز تماسی خود را لمس کنید، ابتدا دست‌های خود را ضدعفونی کنید. دست های خود را به طور مرتب بشویید تا از شر آلودگی، باکتری و گرد و غبار خلاص شوید.

بدن و سبک زندگی سالم را حفظ کنید

بدن سالم و سبک زندگی برای کیفیت زندگی شما ضروری است. اگر سلامتی شما ضعیف باشد، کیفیت زندگی شما نیز به خطر می افتد. سلامت کلی نیز می تواند با سلامت چشمان شما مرتبط باشد. بیماری های خاصی وجود دارند که می توانند باعث نابینایی و سایر مشکلات چشمی شوند. به عنوان مثال، چاقی خطر ابتلا به دیابت را افزایش می دهد که به عنوان عامل نابینایی شناخته شده است.

برای سلامتی بهینه، مطمئن شوید که به طور منظم ورزش می کنید و رژیم غذایی سالمی دارید. غذاهای حاوی ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای سلامت چشم مانند بتاکاروتن، لوتئین، ویتامین A، ویتامین C، ویتامین E، امگا 3 و لیکوپن مصرف کنید.

منبع : https://www.caglasses.com/blog/5-ways-to-keep-your-eyes-healthy

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *